Od 1995 roku posługuję się własnym, szczegółowym i bardzo dokładnym Cennikiem Robót Budowlanych i...
Od 1995 roku posługuję się własnym, szczegółowym i bardzo dokładnym Cennikiem Robót Budowlanych i Wykończeniowych obejmujący ceny na Polskę, Unię Europejską i Wielką Brytanię.
Zainteresowanym wyślę NIEODPŁATNIE, a po jego analizie proszę o uwagi zarówno wykonawców jak i inwestorów.
Proszę kierować swoje zapotrzebowanie i uwagi na rotarico@ (***)
Pozdrawiam:
Krzysztof Zyzik
(***)
(***) 74
Wymień kilka ostatnio wykonanych zleceń.
Remont domu w Kielcach.
Parking, chodnik, opaska z kostki brukowej przy budynku Wspólnoty Mieszkaniowej w Kielcach.
Elewacja domu jednorodzinnego.
Co najbardziej lubisz w swojej pracy?
Kontakt z konkretnym inwestorem i co ważne z wiarygodnym i wypłacalnym, bo z tym ostatnio coraz trudniej. W zakresie prowadzonych robót ustalenie szczegółowych zadań dla siebie i załogi. Opracowanie harmonogramu dostaw materiałowych, aby prace przebiegały bez kolizyjnie.
Co poradziłbyś osobie szukającej osoby o Twoich umiejętnościach?
Aktywne informacje o swoich umiejętnościach w dostępnych informatorach, ulotkach, internecie oraz rozesłanie swojego CV do firm trudniących się inwestycjami, remontami.
Jeśli byłbyś(byłabyś) klientem, to co chciałbyś (chciałabyś) wiedzieć o Twojej profesji?
W określeniu pewnych wybranych założeń należałoby do zlecenia dopasować wykonawcę o odpowiedniej wiedzy, jego umiejętnościach, praktyce i czasu prowadzonych przez niego zadań, firmy, zleceń i co też istotne jego wieku, a uważam, że im starszy tym lepszy i bardziej doświadczony. Osobę tę poddałbym krótkiej weryfikacji w zakresie tych doświadczeń, wiedzy o materiałach, nowych technologiach i trendach w określonej dziedzinie.
Jakie pytania powinien zadać klient, aby znaleźć odpowiednią osobę z Twojej profesji?
W tym temacie określiłem powyżej jaką weryfikację należałoby przeprowadzić z wykonawcą, ale uważam, że powinien dopytać o wielkość zadań wykonanych przez potencjalnego klienta, jego praktykę, wypytać o jego wiedzę materiałową, o jego potencjał sprzętowy oraz o załoge.
Co powinien przemyśleć klient zanim zatrudni osobę o Twojej profesji?
Klient powinien sprawdzić wiarygodność swojego partnera-wykonawcę, sprawdzić jego referencje, a także powinien zwrócić uwagę na jego aparycję, sposób zachowania, wypowiedzi i kontaktowość.
Czym wyróżniają się Twoje usługi na tle usług świadczonych przez inne osoby?
Jakością wykonania, jakością, jakością i jeszcze raz jakością. Kwestia zaangażowania środków finansowych na wybrany cel jest też bardzo istotna, ale mniej ważna od ...jakości. Walka o jak najniższą cenę nie zawsze się opłaca, bo wielokrotnie kończy się to fuszerkami i niską jakością wbudowanych materiałów.
Jakie pytania klienci zadają Ci najczęściej? Co odpowiadasz?
Jak wspomniałem wyżej, inwestora interesuje czas praktyki, wielkości wykonanych zadań, pytania o materiały, czas realizacji. Na te pytania należy odpowiadać konkretnie, rzeczowo i bez zbędnego gadulstwa, nie mniej w wielu przypadkach należy inwestorowi podpowiedzieć rozsądne rozwiązania i przedstawić może nowsze technologie i materiały, chyba, że dostaję konkretne wytyczne, dokumentację realizacyjną. Wówczas omawiam z inwestorem harmonogram i terminarz realizacji inwestycji.
Czy masz ulubioną historię z wykonywanej pracy? Jeśli tak - opisz.
Lata praktyki, a to przecież ponad 35 lat pozwalają na przypomnienia sobie różnych i zabawnych i tych mniej historyjek z prowadzonej profesji. Zabawne są też "instrukcje" dawane przez inwestorów, którzy nie mieli "zielonego" pojęcia o budownictwie. Kilka lat temu jeden z inwestorów polecił tynkowanie wewnątrz swojego domu, a potem dopiero kłaść instalację elektryczną!. Wyperswadowałem i delikatnie wytłumaczyłem mu o harmonogramie i kolejności etapów wykonawstwa.